il Sağlık Müdürü Benli: Hastaneye yapılan başvurularda yoğunluk söz konusu

il Sağlık Müdürü Benli: Hastaneye yapılan başvurularda yoğunluk söz konusu

KAYSERİ İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, "Vaka sayılarımız endişe verici seviyelere çıkmasa da hastaneye yapılan başvurularda bir yoğunluk söz konusu. Son günlerde sağlık personelimizde pozitif vakalara daha sık rastlamaya başladık, bu durum bizi üzüyor" dedi.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Benli, koronavirüs salgınıyla ilgili özel hastane yöneticileriyle online toplantı yaptı. Salgının Kayseri’deki genel seyri, tedavi protokolleri ve hasta oranlarının ele alındığı görüşmede, özel hastanelerin pandemi sürecinde daha etkin nasıl rol alabilecekleri konusunda fikir alışverişlerinde bulunuldu. Kayseri’de hastaneye başvuru sayısında bir yoğunluk yaşandığını söyleyen İl Sağlık Müdürü Benli, “Vaka sayılarımız endişe verici seviyelere çıkmasa da hastaneye yapılan başvurularda bir yoğunluk söz konusu. Biz kamu hastanelerimizde planlamamızı yaparak önlemlerimizi aldık ve konuyu özel hastanelerimizle istişare etmek üzere bu görüşmeyi düzenlendik. Son günlerde sağlık personelimizde pozitif vakalara daha sık rastlamaya başladık, bu durum bizi üzüyor. Ama şükürler olsun ki hastalığı ağır geçiren bir sağlık çalışanımız yok. Bu da bizi sevindiren bir durum" dedi.
 
'UFAK BİR GEVŞEMEDE KONTROL EDİLEMEYECEK BİR HAL ALABİLİR'
 
Vaka sayılarından endişe verici bir durumun yaşanmadığını ancak en ufak gevşemede kontrol edilemeyecek bir durumun söz konusu olabileceğini söyleyen Benli, "İlimizdeki vaka sayıları ise alınan tedbirler sayesinde endişe verici seviyelere ulaşmadı; ama ufak bir gevşemede kontrol edilemeyecek bir hal alabilir. İnşallah öyle bir durum yaşamayız. Bu, görmek istemediğimiz bir tablo. Bu yüzden mümkün olduğu kadar hastalığı filyasyon çalışmaları ile sahada basmaya çalışıyoruz. Aralıksız yürüttüğümüz filyasyon çalışmalarımızla sahadan daha çok numune alarak vakaları hastaneye gelmeden yakalamayı arzu ediyoruz. Başından beri söylediğim gibi bu pandemi toplumsal bir olay ve bu salgınla baş etmek için halk sağlığı ve koruyucu hekimlik gözüyle bakmamız daha doğru olacaktır” ifadesini kullandı.

Google+ WhatsApp