Kayserispor'un Kahramanı: Hikmet Karaman

Kayserispor'un Kahramanı: Hikmet Karaman


Ligin ilk yarısını iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık. Lige Ertuğrul Sağlam yönetimi ile başlayan Kayserispor, Ertuğrul Sağlam döneminde oynamış olduğu maçlarda toplam 3 galibiyet ve 3 beraberlik alarak 12 puan toplayabildi. Bu dönemde oynanan maçlardan ise 8 kez sahadan mağlup ayrıldık. Buda Ertuğrul Sağlam'ın karnesine kötü yansıdı ve sonuçta takımdaki görevini bırakmak zorunda kaldı. Aslında Ertuğrul hoca istifası öncesinde takımın başında çıktığı son 3 maçın sonrasındaki yapmış olduğu basın toplantılarında istifa sinyallerini vermişti. Ama yönetim ısrarla istifasını kabul etmeyip devam kararı aldı. Alınan devam kararlarına rağmen kötü sonuçların sürmesi Ertuğrul Sağlam ısrarının son bulmasına neden oldu. Ligin 14. haftasında Ertuğrul Sağlam'ın istifa etmesi sonuç itibari ile hem kendi açısından hem de takım açısından bence çok da isabetli oldu. Her ne kadar futbolcular hocadan memnunuz deseler de bu memnuniyet sahaya yansımadı.

Ertuğrul Sağlam sonrasında bence yönetim çok isabetli bir tercih yaparak hem Kayseri'yi hem de Süper Ligi iyi tanıyan, kriz yönetiminde uzmanlaşmış olan Hikmet Karaman'ı ve ekibini takımın başına getirdi. Başlarda Hikmet hoca doğru tercih mi diye düşünenler olsa da Hikmet Karaman almış olduğu başarılı sonuçlarla doğru tercih olduğunu adeta ispat etti. Mevcut kadronun yetersizliği ve yaşanan mali problemler Hikmet hoca tarafından başarılı bir şekilde çözüme ulaştırıldı. Takım içerisinde yapmış olduğu değişikliklerde forvet de Kravets'i ve Asamuah Gyan'ı, stoperde ise Kucher'i takıma monte eden Hikmet Karaman bu değişiklerinde başarılı oldu. Alınan başarılı sonuçlar  Kayserispor'un devre arasına düşme hattının biraz üzerinde girmesini ve rahat bir nefes almasını sağladı.

Hikmet hocanın karnesine hep birlikte göz atacak olursak "Ateşe su dökmeye geldik" diyen Hikmet hoca ilk maçında  deplasmanda Kasımpaşa karşına çıktı. Maçta şansın bizden yana olmasının ve futbolcuların teknik direktörlük değişikliğine olumlu tepki vermelerinin neticesi ile sahadan galip ayrıldık. Kontra atak futbolunu tercih eden Hikmet hocanın ilk hedefi her ne kadar 1 puan da olsa şans faktörünün yardımı ile sahadan 3 puanla ayrıldı. Alınan bu galibiyetin morali ile kendi sahasında Akhisar Belediyespor'u 70. dakika da Umut Bulut'un yerine oyuna dahil Asamuah Gyan'ın kafa golü ile 1-0 yenerek 3 puanda bu maçtan aldı. Ziraat Türkiye Kupası'nda ise Altay'ı konuk eden Kayserispor bu maçta da as futbolculardan yoksun bir kadro ile çıksa da bu maçtan da galibiyetle ayrılarak forma şansı bulamayan futbolcularına da şans vermiş oldu. Hikmet hoca yapmış olduğu 3 maçta Kayserispor takım içerisindeki futbolcuları tanıma şansını buldu. Kasımpaşa maçında başarılı bir futbol sergileyen kaleci Lung'u bile yeri geldiğinde yedek kulübesinde oturttu. Almış olduğu bu kararlar ile hoca futbolcularına Kayserispor formasının ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı. En son olarak deplasmanda 6 puan kıymetinde ki Erzurumspor maçına çıkan Kayserispor, 1-0 öne geçtiği maçta skoru koruyabilseydi eğer ligin ikinci yarısına büyük bir avantaj ile başlayacaktı. İlk yarıyı 19 puanla değil de 21 puanla bitirseydi sıralamada 11. sıraya yükselecekti ve çok daha rahat bir konumda yer alacaktı. Ligin ikinci yarısının son maçında Erzurumspor'u kendi evinde ağırlayacak olan Kayserispor şayet rakibi son maçlar öncesi küme düşecek olacaksa bu maçta çok rahat bir 3 puan alacak ve fikstür avantajı elde edecektir.Hikmet hocanın hedef 38 puan diyerek plakayı işaret etti. 38 puan sonrasında ise üst sıraları düşünürüz dedi. Alınan seri galibiyetler sonrasında şehire ve takıma moral geldi.

Yönetimin başta Erol Bedir ve As başkan Mehmet Çakmak Uyar olmak üzere Hikmet hoca seçimi son derece isabetli bir karar oldu. Mehmet Çakmak Uyar ile yapmış olduğumuz kısa söyleşi de Hikmet hoca ve başarılı ekibinden çok memnun olduklarını söyledi. İlerde daha da başarılı sonuçlar almaya inandıklarını ve serinin devam edeceğini belirtti. Biz de Hikmet Karaman ve yardımcıları Ceyhun Eriş, Hasan Özer, Hakan Ertürk ve Erdoğan Özdoğan'a başarılarının devamını dileriz.

Google+ WhatsApp