Vehbi Koç'tan “3 Anektod”

Vehbi Koç'tan “3 Anektod”


Meşhur kolonyacı Eyüp Sabri Tuncer, iflasın eşiğinde olduğunu,  söyleyerek, Vehbi Koç’tan borç ister.

Vehbi Koç, “Altı ay dayanabilir misin" diye sorar.

"Dayanırım" der Eyüp Sabri.

Öyleyse dinle der Vehbi Koç:

"Sana borç vermeyeceğim. Ama bedava akıl vereceğim. Bana hediye getirdiğin şu kolonya şişesinin deliği çok küçük. Hemen Imal ettiğin ve piyasaya sürmediğin kolonya şişelerinin deliklerini büyüt sürümü artır"

Satışları hızla artan Eyüp Sabri bir kaç ay içinde iflastan kurtulur.

Vehbi Koç ve Oğlu Rahmi Koç aynı lokantada yemek yerlermiş.

Rahmi Koç garsonlara bol bahşiş verirken, Vehbi Koç adeta bahşişin suyunu sıkarmış.

Neşeli bir anında, garsonlardan birisi bunun nedenini sormuş.

Evladım demiş; Rahmi Bey tabiki benden fazla  bahşiş verir onun babası Vehbi Koç. Benim babam ise bakkal Mustafa Efendi.

Vehbi koç önceki senelerdeki gibi, yazlık evine  taşınırken, diger bir kaç kişisel eşyalar ile beraber kışlık evdeki buzdolabı da taşınmaktadır.

Bunu duyan yeni atanmış Genel Müdür Cengiz Solakoğlu, buzdolabının taşınmasını engeller ve yazlık eve hemen yeni bir buzdolabı gönderir.

Bunu dutan Vehbi Koç çok kızar ve telefon açarak “Sen kendi işine baksana, benim tarzıma niçin karışıyorsun?” diye çıkışır.

Solakoğlu; “Efendim, kışlık evinizdeki buzdolabını yazlığa taşıdığınız duyulursa biz bundan sonra yazlıkçılara nasıl buzdolabı satarız?” deyince Vehbi Koç gülerek telefonu kapatır ve meşhur sözünü söyler: "İyi eleman seç, iyi para ver. Çünkü kötü eleman sana pahalıya mal olur.”

Alıntı

Google+ WhatsApp